Drogie czy tanie napędy do bram?

  • Drogie czy tanie napędy do bram?
Jak Dobrać Napęd Do Bramy Garażowej

Wybierając napęd do bramy pragniemy nie tylko wyposażyć się w funkcjonalny i solidny system, ale także zoptymalizować wykorzystane w tym celu środki. Napęd do bram wiąże się z jednorazowym, dużym wydatkiem, dlatego powinien być inwestycją przemyślaną i skonsultowaną z fachowcami. W tym tekście przedstawiamy najważniejsze informacje dla osób poszukujących opłacalnej inwestycji w napęd do bramy. 

Napędy do małych bram o ograniczonej masie

Najtańsze dostępne napędy do bram obsługują nieduże skrzydła, o szerokości maksymalnie 2-3 metrów. Nie sprostają obsłudze bram solidnych, których ciężar przekracza 200-400 kg (w przypadku bram skrzydłowych) lub 300-600 kg (w przypadku bram przesuwnych). W trakcie przeglądania dostępnych wersji warto zwrócić uwagę na warunki obsługi i montażu napędu, w tym także na wymogi dotyczące słupków, na których napęd zawiśnie. 

Wybór rozwiązań budżetowych będzie słuszny w przypadku prywatnych inwestycji, w których zarządca lub właściciel budynku ma pełną kontrolę i nadzór nad funkcjonowaniem napędu do bramy. Mogą być też stosowane w przypadku budynków i obszarów rzadko eksploatowanych, miejsc odwiedzanych sporadycznie lub wczasowych. 

Napędy do bram w średniej klasie budżetowej

Wyższa klasa cenowa udostępnia szerszy wachlarz funkcji, wiąże się z większą wytrzymałością urządzenia oraz dłuższą spodziewaną żywotnością. Napędy z tej klasy obsługują bramy o wadze dochodzącej nawet 500 kg (bramy skrzydłowe) lub 1000 kg (bramy przesuwne). Większy nakład finansów pozwala też na wybór bardziej funkcjonalnych systemów sterowania, na przykładów pilotów o dużym zasięgu. 

Bramy z tej kategorii cenowej polecamy odbiorcom wyposażającym domy rodzinne, posiadłości, a także niewielkie osiedla lub zakłady pracy. Warto zwrócić uwagę na obecność dodatkowych systemów: automatycznego zamykania, zasilania awaryjnego lub możliwość połączenia z systemem automatyki budynkowej i zarządzaniem mobilnym. 

Solidne i wytrzymałe – napędy do bramy w klasie premium

Odbiorcy pragnący zainwestować w najlepszy sprzęt mogą wybrać napędy wyposażone w solidne siłowniki hydrauliczne, elektryczne lub elektromechaniczne. Konstrukcja tych napędów została zamknięta w wytrzymałej obudowie, zabezpieczonej przed korozją i najtrudniejszymi warunkami pogodowymi. Napędy do bram z tej klasy zniosą pracę na poziomie nawet 1000 lub więcej cykli otwierania/zamykania na dobę. To czyni je wyborem idealnym w przypadku odbiorców i inwestorów komercyjnych, wyposażających swoje parkingi lub infrastrukturę przemysłową. 

Jaki napęd do bram warto wybrać?

Jeśli nie liczy się wytrzymałość napędu, a częstotliwość jego pracy będzie mocno ograniczona, można zdecydować się na najtańsze warianty. W przypadku osób, które każdego dnia będą kilkakrotnie korzystać z bramy, polecamy sięgnąć do środkowej półki cenowej, inwestując dodatkowe finanse w sprzęt niskoawaryjny i długowieczny. Będzie solidnym i stabilnym wsparciem w kontroli dostępu do posesji.